Ένας από τους ποδοσφαιριστές με τους οποίους έχει αγωνιστεί πολλές φορές μαζί ο Χάμες Ροντρίγκες, είναι ο Μαρσέλο. Οι δύο άσοι, έχουν πολλές ευχάριστες αναμνήσεις από την κοινή τους παρουσία στην Ρεάλ Μαδρίτης και από τη σεζόν 2014-15, μέχρι και τη σεζόν 2019-20, «μοιράστηκαν» το ίδιο γήπεδο σε 96 παιχνίδια! Δεν είναι τυχαίο πως ο 34χρονος μπακ, είναι ο τρίτος ποδοσφαιριστής με τον οποίο έχει παίξει μαζί στο γήπεδο ο Χάμες, αφού πρώτος είναι ο Ζοάο Μουτίνιο με 127 αγώνες και 8461 λεπτά, ενώ ο Τόνι Κρός είναι ο δεύτερος, με 99 «παρουσίες».

Σε ό,τι αφορά την κοινή παρουσία του με τον Μαρσέλο, αγωνίστηκαν «παρέα» σε 5538 λεπτά! Στο διάστημα αυτό, η Ρεάλ Μαδρίτης με το συγκεκριμένο «δίδυμο» στο γήπεδο, «μέτρησε» 73 νίκες, δώδεκα ισόπαλα αποτελέσματα, ενώ έντεκα φορές οι Μαδριλένοι γνώρισαν την ήττα. Σχετικά με τα γκολ που πέτυχε η «βασίλισσα», ήταν 279 στη… σούμα, ενώ 97 φορές η εστία των Ισπανών, παραβιάστηκε. Σημειώνεται πως ο Μαρσέλο έχει δώσει μάλιστα και τρεις ασίστ στον 31χρονο πλέον ποδοσφαιριστή, που ετοιμάζεται να φορέσει τα «ερυθρόλευκα». Η πρώτη ήταν σε ένα Ρεάλ Μαδρίτης- Ρεάλ Σοσιεδάδ 4-1, η δεύτερη σε μια νίκη των «Μερέγχες» επί της Σεβίλλης με 2-1, ενώ μια πάσα για γκολ έδωσε ο Λατινοαμερικάνος άσος στον Χάμες, στην ήττα της Ρεάλ με 2-3 από την Μπαρτσελόνα τη σεζόν 2016-17, που κρίθηκε από το γκολ του Μέσι στις καθυστερήσεις.

Συμπερασματικά, οι δύο άσοι έχουν εξαιρετική «χημεία» και μένει να το… δείξουν και στον Πειραιά!