Ένας από τους βασικότερους λόγους, χάρη στους οποίους ο Ολυμπιακός έφυγε με το «διπλό»… τίτλου από την Τούμπα, ήταν ο Γκάρι Ροντρίγκες. Ο εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι, ήταν πολύ δραστήριος με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου και έδωσε την «μαγική» ασίστ στον Ρόνι Λόπες, για το 1-1. Ο διεθνής εξτρέμ, από το Κόπα Άφρικα και μετά γύρισε… άλλος άνθρωπος. Στα γήπεδα του Καμερούν έκανε σπουδαία παιχνίδια με την Εθνική του ομάδα.

Συνολικά 651 λεπτά έχει αγωνιστεί ο 31χρονoς winger, μέσα στο 2022, ενώ στα play off άρχισε να καθιερώνεται στην ενδεκάδα, έχοντας παίξει τέσσερις φορές βασικός. Τι κατάφερε από τις αρχές Φεβρουαρίου ο Γκάρι; Να σκοράρει πέντε φορές, αλλά και να δώσει δύο ασίστ, όπως και να κερδίσει ένα πέναλτι. Τα παραπάνω επιτεύγματα τον κάνουν τον πιο επιδραστικό winger των Πειραιωτών, σε κανονική διάρκεια και play off πρωταθλήματος. Ακόμα και ο Γιώργος Μασούρας είναι λίγο πιο πίσω σε συμμετοχή σε γκολ στην Σούπερ Λιγκ, αφού έχει ένα τέρμα λιγότερο (4), αλλά τον ίδιο αριθμό ασίστ και φυσικά πολλά περισσότερα αγωνιστικά λεπτά, αφού ήταν σταθερά στο αρχικό σχήμα του Πέδρο Μαρτίνς.