Στο ματς με την Κροατία δέχθηκε ένα γκολ σχεδόν… αστείο! Στο ίδιο ματς όμως, αντέδρασε, επανέκτησε την ψυχραιμία του και παρά το ότι δέχθηκε δύο ακόμα γκολ στο επικό 5-3 της Ισπανίας στη φάση των «16» η συμβολή του ήταν τεράστια.

Ο λόγος φυσικά για τον Ουνάι Σιμόν, τον γκολκίπερ της εθνικής Ισπανίας, ο οποίος έστειλε τους «ταύρους» στα ημιτελικά του Euro παίρνοντας τη σκυτάλη των πρωταγωνιστών στη διαδικασία των πέναλτι από τον Ζόμερ! «Ο Ουνάι Σιμόν μας δίδαξε σε όλους ένα μάθημα. Μετά από ένα λάθος, το λάθος σου δεν έχει σημασία, αλλά η νοοτροπία και η στάση σου μετά από αυτό. Είναι ένα μάθημα για όλους τους συμπαίκτες του και για όλα τα παιδιά που θέλουν να παίξουν ποδόσφαιρο», έλεγε μετά από το ματς με την Κροατία ο Λουίς Ενρίκε απονέμοντάς του τα εύσημα.

Ο Ουνάι Σιμόν είχε όμως και άλλες απαντήσεις, είχε και άλλα μαθήματα να δώσει… Έπιασε δύο εκτελέσεις των Ελβετών στη διαδικασία των πέναλτι του προημιτελικού και έστειλε την Ισπανία στα ημιτελικά! Η κανονική διάρκεια του προημιτελικού και η παράταση έληξαν 1-1.

Η Ισπανία προηγήθηκε μόλις στο 8΄ με τον Άλμπα και του σουτ του να κοντράρει στον Ζακάρια, ενώ η Ελβετία ισοφάρισε σε 1-1 με τον Σακίρι στο 68΄ μετά από… αστείο λάθος στην άμυνα των Ισπανών, αυτή τη φορά από τους Λαπόρτ και Πάου Τόρες. Η Ελβετία έμεινε με 10 παίκτες από το 80΄ λόγω αποβολής του Φρόιλερ.

Η Ισπανία επιτέθηκε με όλες της τις δυνάμεις στην παράταση, αλλά ο Ζόμερ ήταν ανίκητος. Μέχρι τα πέναλτι, όπου τον νίκησε ο… Σιμόν και η Ισπανία πήρε το εισιτήριο με 3-1 στη «ρώσικη ρουλέτα».